BMW E36 & Z3.

Vítejte na stránkách věnovaných krásnému youngtimeru, automobilu BMW řady 3, modelu E36/Z3.Počátky BMW řady 3.


Historie BMW E36.

Motorizace BMW E36.


Design BMW E36.
Dovolte mi představit Vám blíže auto, které při svém uvedení na světlo tohoto světa způsobilo šok pravověrným zastáncům dávných mnichovských tradic svou extravagantností a ctitelům první M3 naopak svou nenápadností, následně bylo milováno, zbožňováno a hýčkáno, aby později, jak přicházely na svět novější generace jeho následovníků, začalo býtznevažováno, zesměšňováno a dokonce i zatracováno. 

Pro mnohé je ještě dnes stále model E36 nepřitažlivá Popelka mezi prozatím historicky ceněnějšími, luxusnějšími, modernějšími či silnějšími vozy BMW, avšak sebeméně nepochybuji o tom, že čas pracuje ve prospěch krásné E36, která bude jednoho dne i pro širokou veřejnost odhalena jako vzácná princezna, okolo které mnozí chodili, aniž by jí věnovali pozornost a znali její skutečnou hodnotu.

Mezi tím, jak motoristická veřejnost, opojená nejnovější, v praxi často labilní a nespolehlivou, hypermoderní technikou, na naši stárnoucí E36 zapomínala a cena tohoto kdysi luxusního auta nezadržitelně padala z oblak rovnou k zemi, všimli si jejích kvalit mnozí mladí kluci, které doslova okouzlilo, za jak mrzký peníz si mohou pořídit bývalou legendu. Okouzlila je její neskrývaná sportovnost, nadčasový design vysoce elegantní karoserie, který se vzpírá nové době opuchlých tvarů aut, její neskutečná variabilita, ať už stočili své oči do interiéru, na karoserii či pod kapotu... Okouzlil je její podvozek, který přináší skutečnou a nefalšovanou radost z jízdy a řízení, nezkalenou zásahy bezpočtu asistentů, ale především je okouzlily její nádherné a neopakovatelné legendární atmosférické motory, skutečný vrchol a perla automobilové techniky...A to vše za hubičku.Jako skutečně charismatické auto nepotřebovala E36 reklamu, její nová sláva se šířila od úst k ústům i po nekonečné pavučině internetu. Také se nepotřebovala podbízet, kdo chtěl, její kouzlo objevil a propadl mu. Tak se zrodila v mladých srdcích ikona a kult, dnes dokonce rozsáhlejší, než v případě již vpravdě legendární E30. 

Na skutečné všeobecné uznání však krásná Popelka E36 dodnes čeká. Její hodnoty jsou ale už dnes jasné a postupem let vykrystalizují na světlo. Je to unikátní kombinace vpravdě nadčasového designu, vzdáleného stejně jak od hranatého krabicovitého tvaru předchozích BMW, tak i od kulatě nafouklých tvarů či dokonce patvarů generací následujících. Je to ideální skloubení staré poctivé bavorácké tradice s moderní technikou, která dosáhla v celé koncepci auta a především v legendárních řadových šestiválcích svého vrcholu, ještě předtím, než začala ohrožovat sebe samu a pod kapotami stále novějších BMW stále více degradovat... Jednoduše se jedná o vůz, v němž je precizně vyvážena modernost a zároveň stará poctivá jednoduchost, tak, jako u málokterého auta. Automobilový průmysl na špici s BMW byl totiž v době zrodu E36 na vrcholu a E36 tak nabízela to nejlepší z tehdejších technických vymožeností včetně motorů s proměnným časováním ventilů VANOS a patřila ve své době k nejlepším vozům své kategorie vůbec.

BMW E36 je ikonou a jistým ztělesněním krásných a bezstarostných devadesátých let dvacátého století, kdy se zrodila na tento svět, esencí jejich opojné svobodné atmosféry, jejich temperamentního rytmu, v němž se prolínal a vzácně podivuhodně snoubil tep moderní digitální techniky a rozlet k lákavým obzorům netušeného pokroku s úctou k poctivé tradici a řemeslné fortelnosti i se sladkou naivitou a srdcem dosud plným ideálů, které světu vzala až doba na přelomu tisíciletí... A právě i díky tomuto vozu je v Bavorsku značka BMW považována za takřka národní pýchu.
BMW E36.

Radosti.


- prestižní značka
- sportovní charakter vozů
- velmi elegantní a nadčasový design
- perfektní dílenské zpracování
- pohon zadních kol
- skvělé jízdní vlastnosti
- skvělé motory, především šestiválce vynikají kultivovaným chodem a nepřekonatelným zátahem ve vysokých otáčkách
- perfektní ergonomie pracoviště řidiče
- použití velmi kvalitních materiálů v interiéru
- vynikající brzdy
- přesné řazení
- dlouhá životnost a vysoce nadprůměrná spolehlivost vozů
- přesné řízení s vynikající zpětnou vazbou
- kvalitní podvozek
- skvělý poměr vysoké technické vyspělosti a zároveň jednoduchosti vozu oproti současným přetechnizovaným vozům
- vzhledem k nabízenému výkonu rozumná spotřeba paliva(canim.net, fotograf John Batte)

BMW E36.

Starosti.

· horší kvalita prvních vyrobených vozů
- koroze karosérie, neboť chyběla její ochrana pozinkováním (po faceliftu 1996/1997 zlepšení antikorozní ochrany spodku)
- auto stavěno na kvalitní silnice - podvozek enormně citlivý na vůle či drobnou nevyváženost kol
- auto si žádá pravidelné servisování a výměny oleje, které odmění vysoce nadprůměrnou spolehlivostí
- chudá výbava mnoha vozů, neboť většina prvků výbavy byla samostatně za příplatek a chyběly úrovně výbavy
- omezená prostornost vozů
- omezená trakce za ztížených povětrnostních podmínek, především na sněhu a mokré vozovce
- málo výkonný dieselový motor 1.8tds a benzínová jednotka 1.6i
- vůle v čepech a silentblocích ramen přední nápravy
· vůle v ramenech zadní nápravy
· praskání hlavy válců (325td, 325tds, 320i, 325i)
· praskání plastového vodního čerpadla s následkem přehřátí motoru (M50 bezvanos a M52)
· poruchy řídicí elektroniky a čidel (318tds, 325td, 325tds)
· karbonem zanesená hydraulická zdvihátka ventilů (především motor M40)
· opotřebená axiální ložiska klikového hřídele (325td, 325tds)
· zanesená mazací soustava (325td a tds)
· selhávající podávací čerpadlo v nádrži (318tds, 325td, 325tds)
· odcházející turbo při vypnutí motorů po ukončení jízdy bez dochlazení (318tds, 325td, 325tds)
· vadný ovládací panel digitální automatické klimatizace
- po kouskách se odlamující zadní pružiny
- vůle v uložení stabilizátoru a jeho táhlech
- rychlejší opotřebení Hardy spojky a středového uložení kardanu (320i, 323i, 325i, 328i, M3, 325td, 325tds)
- netěsná nádržka servořízení
- vypálené rozptylky světlometů (u novějších světel s H7) a nefunkční motorky jejich sklonu
- zhoršený výhled se sportovními zrcátky

(výše uvedené "starosti" jsou souhrnem možných bolístek vozů E36, ale každý jejich majitel Vám potvrdí, že tyto youngtimery Vám nabídnou nadprůměrnou spolehlivost, korunovanou opravdovou "radostí z jízdy", jak zní slogan vozů BMW)(fotograf neznámý, znáte-li jméno fotografa, kontaktujte mne, ihned doplním; if you know name of the photographer, contact me, please)